Chov

Máte-li zájem chovat, je nutné být členem Klubu chovatelů kníračů. Více o členství v naší pobočce najdete v sekci "Členství".


Uchovnění

Pes či fena musí mít splněny podmínky uchovnění. Ty zahrnují trochu rozdílná kritéria pro jednotlivé velikostní rázy. Co se týče exteriéru a zdravotních vyšetření, tyto podmínky najdete ZDE. Pozor - u malých kníračů navíc přibyla od 1.6.2018 povinnost vyšetření na MAC  s negativním výsledkem alespoň u jednoho jedince v chovném páru! Seznam vyšetřených psů najdete ZDE. A u středních kníračů musí mít alespoň jeden z rodičů vyšetření na dilatační kardiomyopatii (DCM) s negativním výsledkem (genetický test).

Exteriér je posouzen na výstavě, na které musí knírač získat známku V nebo VD a především na bonitaci, kde se posuzuje každý jedinec zvlášť, jsou změřeny základní parametry a posouzena povaha. Je mu pak přidělen tzv.bonitační kód, který nám dá vyčíst o kvalitách psa. Bonitace se většinou pořádají při klubových výstavách kníračů.

Posuzovatel RTG DKK je stanoven klubem, nyní ho zastává MVDr.Milan Decker. Rentgenový snímek si můžete nechat zhotovit od 12měsíců věku psa na jakémkoli veterinárním pracovišti, na kterém mají zázemí pro zhotovení těchto snímků (dobré informovat se na pracovišti předem). Tento veterinář pak posílá snímky k posouzení MVDr.Deckerovi. Když máte výsledky vyšetření DKK, je nutné je ještě nechat potvrdit přes plemennou knihu do průkazu původu psa. Seznam posuzovatelů očních vad najdete ZDE. I výsledky vyšetření očí je nutné nechat zapsat do průkazu původu psa a nesmí být starší 2 let (malý knírač).

Když máte splněny všechny tyto podmínky, musíte nechat psa zařadit do chovu, tzv.ho přeregistrovat. Přeregistrování potvrdí plemenná kniha razítkem do průkazu původu, pro plemeno knírač pod správou Českého kynologického svazu.


Vlastní chov

Jste-li majitelem psa myšleno samce a splňujete výše popsané podmínky, již Vám v podstatě nic nebrání chovu, máte-li samozřejmě vhodnou fenu ke krytí (a věřte, že být kvalitním a žádaným krycím psem není vždy jednoduché...).

Jste-li majitelem feny, máte to o něco složitější. V první řadě musíte mít zaregistrovanou mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici. Žádá se přes ČMKU:

Popřípadě první vrh je možné po dohodě odchovat ještě na chovatelskou stanici chovatele feny.

Dalším krokem je vybrat vhodného krycího psa, s tímto Vám může pomoci poradce chovu. Ten Vám také krycího psa schvaluje a vystavuje tzv.krycí list. Zažádat o krycí list by se měla alespoň 6 týdnů před předpokládaným háráním feny.

Po narození štěňat je nutno tuto  skutečnost oznámit poradci chovu a domluvit se s ním na kontrole vrhu. Poradce chovu štěňata zkontroluje a popř.poradí s odchovem.

Ve stáří štěňat cca 2 týdnů vyplňte formulář "Hlášení vrhu" (v případě čipování celého vrhu) nebo "Žádanku o tetovací čísla" (v případě tetování) a odešlete na Plemennou knihu (lze i on-line). Na základě této žádosti budou štěňatům přidělena zápisová čísla a v případě tetování tetovací čísla. 


Do 3 měsíců věku štěňat je pak nutné vyplnit a odeslat "Přihlášku k zápisu štěňat". (druhá stránka tohoto formuláře obsahuje "Zápis o kontrole vrhu"). Součástí přihlášky je i originál krycího listu, vyplněný "Kontrolní pásek" a v případě zahraničního krytí také kopie průkazu původu krycího psa včetně dokladu o chovnosti.

V této době už musí být samozřejmě štěňata řádně očipována popř. otetována veterinárním lékařem, který Vám úkon potvrdí na Kontrolní pásek. Štěňata se obvykle označují ve věku 6ti týdnů. Od tohoto věku se také vakcinují.

Na základě "Přihlášky k zápisu štěňat" budou vystaveny průkazy původu jednotlivým štěňatům, které plemenná kniha posílá chovateli.

Budete-li štěně umisťovat do zahraničí, je nutné požádat o tzv. exportní průkaz původu, vyplnit formulář "Žádost o vystavení exportního průkazu původu" a poslat ho současně s přihláškou k zápisu štěňat.

Zápisní řád naleznete zde:



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky